„Vatră folclorică" la Popeşti - Emoţiile unei vetre de odinioară
Se spune că sărbătoarea Buna Vestire, conform tradiţiei, reflectă starea omului de spirit de pe tot parcursul anului. Iată că duminică, 25 martie, această sărbătoare i-a surprins pe locuitorii comunei Popeşti în plin moment festiv, sincronizând-se cu o „Vatră folclorică" în organizarea Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale (CJCPCT) Bihor, a Primăriei Popeşti şi a Grupului Şcolar Industrial Popeşti, care adună, în fiecare an, la un loc, solişti vocali şi instrumentişti, formaţii şi ansambluri folclorice, tarafuri de pe Valea Barcăului.
Festivalul-concurs s-a desfăşurat într-o atmosferă caldă, nostalgică pentru cei în vârstă, nouă şi inedită pentru cei tineri. Am putea spune că cei prezenţi la eveniment, cu cât au fost mai aproape de scenă, cu atât au retrăit mai bine emoţiile unei "vetre" de odinioară, la care bunicii şi străbunii noştri luau parte în vremurile de altădată. Juriul, format din Adrian Maga, primarul comunei Popeşti, maestrul coregraf Florea Crişu, consultanţii Miron Blaga şi Felician Mureşan de la CJCPCT Bihor, Ioan Giarca, director al Grupului Şcolar Industrial Popeşti, pr. Ioan Maga şi prof. Florentina Baciu, a avut dificila sarcină de departajare a concurenţilor care s-au prezentat la cote foarte înalte. Pe scenă au evoluat frumos artişti amatori de la Borumblaca, cu o suită de feciori, sălajan şi şchiop, urmat de un solo de vioară, în interpretarea lui Simion Brisc, cei din Cuzap au prezentat un fecioresc, o priceasnă, în interpretarea deosebită a Mariei Cheregi, urmat de un sălăjean. Grupul vocal instrumental din Derna a prezentat cântece şi dansuri populare, iar ca solistă a evoluat Delia Ioana Curtui. Cei din Petreu au adus în scenă trei dansuri populare germane. Marghita a prezentat dansuri populare, urmate de extraordinarele interpretări ale soliştilor Andreea Puşcaş, Sergiu Chirce şi Larisa Contraş; gazdele evenimentului, adică cei din Popeşti, au prezentat o ţură a fetelor (copii) şi un cântec în interpretarea tinerei Marina Baciu. Soliştii vocali invitaţi special la acest eveniment - Violeta Gherman, Adrian Bojan şi Ioana Urs - au dat acestui frumos eveniment un plus de culoare, reprezentând fiecare cu cinste o subzonă folclorică a Bihorului, dându-i, în acelaşi timp, şi un caracter mai amplu, judeţean.
Merită felicitaţi toţi participanţii la acest festival, precum şi cei care s-au mobilizat în buna desfăşurare a evenimentului: primarul Adrian Maga şi directorul Ioan Giarca, cât şi cei care au fost prezenţi, în special senatorul prof. univ. dr. ing. Ioan Mang, prof. univ. dr. ing Gerda Erica Mang şi prof. univ. dr Ioan Mintaş, decanul interimar al Facultăţii de Protecţie a Mediului.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.