Un avion de pasageri care se îndrepta către aeroportul Stansted din Londra a aterizat de urgență pe aeroportul Koln-Bonn din Germania, după ce pilotul a semnalat o conversație suspectă la bord între trei bărbați.

Un avion de pasageri care se îndrepta către aeroportul Stansted din Londra a aterizat de urgență pe aeroportul Koln-Bonn din Germania, după ce pilotul a semnalat o conversație suspectă la bord între trei bărbați.
Premierul Theresa May s-a deplasat la Palatul Buckingham pentru a solicita reginei Elizabeth a II-a permisiunea de a forma un guvern, după ce Partidul Conservator, al cărui lider este, s-a situat sub majoritatea de 326 de locuri necesară pentru formararea organului central al statului.
Ministrul iranian de Externe, Javad Zarif, a catalogat drept „respingătoare” afirmațiile președintelui american Donald Trump în legătură cu atacurile teroriste de miercuri de la Teheran, în urma cărora cel puțin 13 persoane au fost ucise, iar alte 43 au fost rănite.
Cel puțin 12 persoane au fost ucise, iar alte 42 au fost rănite, în urma atacurilor teroriste asupra Parlamentului iranian și a Mausoleului Ayatollahului Khomeini din sudul Teheranului, în timp ce patru teroriști au fost uciși de serviciile de securitate iraniene.
Forțele Democrate Siriene (FDS), formate din combatanți arabi și kurzi susținuți de Washington, au intrat marți prin est în Raqqa, principalul bastion în Siria al grupării teroriste Statul Islamic (SI), au informat un comandant al FDS și o organizație neguvernamentală, transmite AFP.
Politicianul eurosceptic britanic Nigel Farage este "persoană de interes" în ancheta din Statele Unite privind presupusele contacte ale echipei de campanie a preşedintelui Donald Trump cu Rusia.
Cancelarul federal al Germaniei, Angela Merkel, a apreciat marți drept „extrem de important” ca Europa să revină „un actor angajat pe plan internațional”, mai ales ca urmare a evoluției SUA în timpul administrației lui Donald Trump, calificând totodată ca fiind „primordială” relația transatlantică.
Angela Merkel, cancelarul Germaniei, a afirmat duminică, pe fondul disensiunilor cu Administraţia Donald Trump constatate la recentele reuniuni NATO şi G7, că Uniunea Europeană nu se mai poate baza pe Statele Unite, astfel că trebuie să îşi construiască propriul viitor.
Opinia publică din Rusia a fost șocată de o înregistrare video cu arestarea brutală, vineri seara, a unui copil de 10 ani care recita poezii pe o stradă din centrul Moscovei.
NATO a introdus planuri de majorare a bugetelor militare, idee criticată de Berlin, şi participarea la coaliţia internaţională antiteroristă, un gest "simbolic", potrivit unor oficiali din Germania şi Franţa, iar preşedintele SUA, Donald Trump, nu a confirmat angajamentul securităţii colective.