Un remediu care ajută foarte mult organismul să-şi revină în urma stresului şi chiar să prevină astfel de stări este extractul de ginseng.
Sanatate
Obezitatea, o ameninţare serioasă!
Peste 10.000 de bihoreni sunt prea graşi
În prezent, obezitatea reprezintă o problemă medicală şi socială deosebit de importantă la nivel mondial. Costurile medicale afectate tratamentului acestei maladii reprezintă un procent important din totalul cheltuielilor medicale în ţările dezvoltate. În România, rata obezităţii este de 25%, iar 50% dintre români sunt supraponderali.
- 06 Octombrie 2008
- Citeste
Bolnavii din spitale, în pericol de moarte?!
În spitalele româneşti a fost instituită starea de alertă, după ce o femeie a murit, în urmă cu aproximativ o lună şi jumătate, întro maternitate din judeţul Argeş, după o banală operaţie de cezariană. Ea fusese cusută cu aţă chirurgicală importata din China. În urma analizelor ulterioare, au fost descoperite bacterii ce provoacă infecţii mortale. Potrivit specialiştilor, aţa infestată poate duce la decesul bolnavului, prin infecţie nozocomială sau infecţie de plagă.
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
Campanie împotriva cancerului la sân
În această săptămână, la Primăria municipiului Beiuş, a avut loc lansarea campaniei împotriva cancerului la sân "Împreună salvăm vieţi", scopurile acesteia fiind informarea populaţiei în legatură cu importanţa prevenirii bolii şi strângerea fondurilor necesare luptei împotriva acestei răspândite forme de cancer.
- 04 Octombrie 2008
- Citeste
Plafonul la medicamente a fost eliminat
- 03 Octombrie 2008
- Citeste
Fisticul poate preveni apariţia bolilor cardiovasculare
- 02 Octombrie 2008
- Citeste
Plante aromatice pentru combaterea stresului
- 02 Octombrie 2008
- Citeste
Ketchup-ul ne ajută să scăpăm de colesterolul rău
- 02 Octombrie 2008
- Citeste
Dinţii şi bolile de inimă
- 02 Octombrie 2008
- Citeste
Plante de leac: Cicoarea
Cicoarea este cunoscută de foarte multă vreme pentru proprietăţile ei vindecătoare.
- 24 Septembrie 2008
- Citeste
Crişana Digitală

