Locul 7 pentru Florea în finala de 200 m spate

Înotătorul Răzvan Florea s-a clasat, ieri, pe locul 7 în finala probei de 200 m spate din cadrul competiţiei de nataţie de la Jocurile Olimpice de la Beijing, informează site-ul oficial al JO-2008. Florea, medaliat cu bronz în această probă la JO-2004 de la Atena, a fost cronometrat cu timpul de 1 minut, 56 de secunde, 52 de sutimi. Proba a fost câştigată de americanul Ryan Lochte, care a doborât recordul mondial, 1:53.94, urmat de compatriotul său Aaron Peirsol (1:54.33) şi de rusul Arkadi Viaşanin (1:54.93), care a doborât recordul european.

A ratat calificarea în semifinale la 800 m

Atleta Mihaela Neacşu a ratat, ieri, calificarea în semifinalele probei de 800 de metri, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, informează site-ul oficial al competiţiei. Mihaela Neacşu s-a clasat pe locul şase în seria a cincea, cu timpul de 2:03.03.

Învinsă de SUA, România s-a clasat pe 7 la tenis de masă

Echipa feminină de tenis de masă a României a pierdut, ieri, în faţa Statelor Unite, scor 1-3 (3-1, 0-3, 1-3, 0-3), meciul din turneul pentru medalia de bronz de la Jocurile Olimpice de la Beijing, încheind competiţia pe locul 7, informează site-ul oficial al JO-2008. În primul meci, Elizabeta Samara a învins-o pe americanca Chen Wang, scor 3-1 (11-9, 6-11, 11-7, 11-9), însă scorul a redevenit egal, 1-1, după a doua partidă, în care Daniela Dodean a pierdut în faţa sportivei Jun Gao, scor 0-3 (7-11, 6-11, 6-11). Echipa Statelor Unite s-a impus şi la dublu, unde perechea Crystal Xi Huang / Jun Gao le-a învins pe româncele Elizabeta Samara / Iulia Necula, scor 3-1 (11-8, 11-7, 16-18, 11-7). În ultimul meci, Iulia Necula a pierdut în faţa lui Chen Wang, scor 0-3 (5-11, 6-11, 2-11), astfel că SUA s-a impus cu 3-1 şi va lupta în continuare pentru medalia de bronz. Echipa României este singura formaţie, dintre cele opt calificate în faza a doua a competiţiei, care nu are în componenţă nicio sportivă de origine asiatică. Jucătoarele românce au terminat pe locul 7 JO-2008, la egalitate cu Austria, deşi erau cotate cu a 13-a şansă la câştigarea titlului olimpic.

Avem un sportiv calificat în sferturi la box

Sportivul Georgian Popescu s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale categoriei 60 kg din cadrul turneului de box de la Jocurile Olimpice de la Beijing, după ce l-a învins la puncte, scor 14-4, pe mexicanul Francisco Javier Vargas, informează site-ul oficial al competiţiei. Popescu va boxa, marţi, în sferturi, cu cubanezul Yordenis Ugas, care a trecut în optimi, scor 10-2, de italianul Domenico Valentino.