Startul campionatului Diviziei D la fotbal a programat şi jocul dintre Regiana Cefa şi Olimpia Salonta. Meciul, care s-a jucat pe terenul din Cefa, a fost unul extrem de disputat, dar, totodată, şi spectaculos. Cei aproape 150-200 de spectatori, veniţi şi din Salonta, au putut urmări la treabă două formaţii, pe de o parte, nou promovata Regiana Cefa, care pentru acest campionat şi-a propus ca obiectiv ocuparea unui loc în primele zece echipe, şi Olimpia Salonta, o echipă ce are şi pentru acest an ca obiectiv promovarea. În chiar debutul partidei (min. 1), oaspeţii reuşesc să deschidă scorul, Ţârlea (în foto) reluând în gol din 5 m, o centrare şutată de pe partea stângă (0-1), apărarea cefanilor rămânând fără reacţie. Gazdele nu îşi pierd capul şi, după numai un minut, egalează, Platon preluând excelent în careu o minge venită din diagonală, executându-l cu mult calm pe portarul Boncea, neacordându-i acestuia nici o şansă. După egalare, salontanii calcă pedala de acceleraţie, dominând în următoarele minute, dar nemaiînscriind pe parcursul primei reprize. Scorul la pauză rămâne 1-1, chiar dacă oaspeţii au mai ratat câteva bune oportunităţi, prin Luca, Pavel şi Ardelean, în timp ce gazdele au încercat cartea contraatacului, ei ratând desprinderea prin Purge şi Mitra. Repriza a doua începe echilibrat, dar, în min. 55, la o centrare ce nu anunţa nimic periculos, vârful de atac al celor din Salonta, Paul Luca, reuşeşte să-şi aducă formaţia în avantaj, reluând cu capul peste portarul Cipău, ieşit inoportun (1-2). După înscrierea celui de-al doilea gol, oaspeţii se văd şi mai mult în joc, combinaţiile cu una şi două atingeri la centrul terenului menţinându-i în ofensivă. Ei reuşesc desprinderea la două goluri, în min. 64, tot în urma unei gafe a lui Cipău, acesta scăpând din braţe, inexplicabil, un balon aruncat din lateral. Ţârlea, pe fază, reia din careul mic în poarta rămasă goală (1-3). Nemaiavând ce să piardă, gazdele se avântă în atac, reducând din diferenţă în min. 79, prin acelaşi Platon (2-3), ei trecând pe lângă egalare prin ocaziile ratate cu multă seninătate de Trifa şi Baba, în timp ce, în final, profitând de spaţiile mari din defensivă, oaspeţii mai ratează şi ei două mari ocazii, prin Ţirban şi Ardelean. Regiana Cefa: Cipău, Todea, Lupuţ, Popan (min. 46, Oros), Ember, Kovacs, Mitra (min. 63, Baba), Bradea, Platon, Purge, Nete (min. 67, Trifa; min. 81, Toseschi). Antrenor: prof. S. Todea. Olimpia Salonta: Boncea, Ursuţ, Chişe, Chiş, Zgâmbe, Ţârlea, Ţirban, Pavel, Paul, Manea (min. 67, Zsirka), Ardelean. Antrenor: Gheorghe Ateşan. Cartonaşe galbene: Popan, Lupuţ, Purge, Kovacs, Trifa/Chişe, Ardelean Cartonaş roşu: Kovacs Partida a fost arbitrată de o brigadă condusă la centru de Florin Marcu, ajutat de Cristian Pirtea şi Valentin Bungău. Observator AJF - Ştefan Galovits.