Conform aşteptărilor, BC SCM Timişoara şi CSM CSU Oradea au fost protagonistele unui meci foarte disputat, decis după două reprize de prelungiri. Mai inspiraţi au fost timişorenii, care s-au impus cu 85-84 (14-17, 19-21, 20-11, 16-20, 9-9, 7-6), deşi orădenii au avut mai multe posibilităţi de a tranşa partida.

Cu excepţia startului partidei, campioana s-a aflat în avantaj până la jumătatea partidei, diferenţa maximă fiind de opt puncte. După pauză, echipa orădeană a avut o cădere, prilejuind timişorenilor să preia conducerea în minutul 29 (48-47). Mai mult, în ultima secundă a penultimei reprize, Flowers a punctat printr-o aruncare norocoasă de la distanţă (53-49). A fost rândul gazdelor să se detaşeze chiar la nouă "lungimi"  (68-59), cu trei minute înaintea finalului, dar orădenii au avut o puternică revenire egalând la 69 prin Zeno cu 27 de secunde înainte de final. În timpul rămas, ambele echipe au trecut pe lângă coşul victorios, astfel că s-a ajuns la prelungiri. Echilibrul s-a păstrat şi după cele cinci minute suplimentare (78-78), astfel că a mai urmat o repriză de prelungiri. Gazdele au început-o mai bine, dar cu trei secunde înainte de final, Zeno a ratat o aruncare din apropierea panoului şi BC SCM Timişoara s-a impus cu 85-84.

CSM CSU Oradea are ocazia revanşei peste două săptămâni în turneul Cupei României, de la Sibiu.

BC SCM: Comatina 12, Popa Calotă 7, Diaz 8, Flowers 22, Jeremic 14, Drăguşin 10, Rambo 6, Păun 6. Antrenor: Tudor Costescu.

CSM CSU: Pasalic 17, Zeno 13, Mirkovic 10, Franklin 2, Mandache 3, Denison 20, Nicolescu 5, Paşca 2, Ţibârnă 2, Nicoară. Antrenor: Cristian Achim.

În alte două jocuri din etapa 19, Olimpic Baia Mare - BCM U Pitești 56-83 şi SCM U Craiova – U BT Cluj 74-75. Meciurile CSU Sibiu - BC Mureș şi Steaua București – Dinamo București s-au terminat după închiderea ediţiei. Phoenix Galați a stat.