Un meci care se anunţa facil s-a încheiat nefericit pentru CSM Oradea. Echipa orădeană de handbal masculin n-a reuşit decât o remiză (34-34, 17-16) pe teren propriu cu CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu, ocupanta locului 7  în Divizia A, Seria B.

Contrar aşteptărilor, partida a fost echilibrată în cea mai mare parte a timpului. Gorjenii au condus în startul jocului (3-0, 5-3), dar la pauză orădenii au intrat cu un avantaj de un gol (17-16). În primul sfert de oră din partea secundă niciuna dintre echipe nu a reuşit să se detaşeze. Apoi, CSM Oradea a început să-şi mărească avantajul (25-23, 27-24, 30-26), dar nu a mai reuşit să menţină ritmul şi în ultimele şase minute gorjenii au avut un reviriment, izbutind să egaleze (34-34). Chiar şi pe fondul unui joc sub aşteptări, CSM Oradea putea câştiga, dar Acsinia a ratat o aruncare de la 7 metri la ultima fază a jocului.

CSM Oradea: Dragoş Nedelcu şi George Duma - portari; Vlad Păunescu, Radu Răzvan Radu, Adrian Mihăilescu 3 goluri, Alexandru Pop 5, Răzvan Niţu 2, Elvis Acsinia 5 (1 din 7 m), Petru Stroe 7, Georgel Haiduc 4, Raul Chiş 1, Cosmin Liberţ 7, Eduard Szilagyi şi Christopher Iozu.

Antrenor: Sebastian Tudor

CSU Constantin Brâncuşi: Boban Vuiţa şi Raul Fîntînă - portari; Bogdan Ivăşchescu 4 goluri, Mihai Cosolan, Cătălin Popescu 4 (4), Gabriel Ungureanu 3, Vlad Mladin 4, Raul Heimbach 4, Sabin Constantina 8, Denis Ţiu, Mihai Dumitrescu 3, Alexandru Lăcătuşu şi Ovidiu Zamfira 4.

Antrenori: Adrian Gorun şi Bogdan Chepea.

Arbitri: Marius Fîşcu (Timişoara) şi Aurel Moldoveanu (Arad).

Celelalte rezultate: CSU Politehnica Timişoara - Universitatea Cluj 28-33, Minaur Baia Mare - Academia Minaur Baia Mare 35-20, Universitatea Craiova - CSU CNOT Braşov 29-29 şi CNE Sighişoara - HCM Sighişoara 30-30. HC Sibiu şi ACS Avram Iancu Arad au stat.

Lider este Minaur Baia Mare - 34 puncte, secondată de CSM Oradea - 32 de puncte, iar pe locul III se află Universitatea Craiova - 25 de puncte.

Etapa viitoare, CSM Oradea va juca sâmbătă, 25 februarie, în deplasare cu CSU CNOT Braşov.