A patra zi a turneului final al Cupei României la baschet masculin coincide cu ultimul act al competiţiei de la Sibiu. Finalistele s-au decis aseară, după închiderea ediţiei, în urma partidelor CSM CSU Oradea - BC Mureş şi U BT Cluj - Steaua Bucureşti.

CSM CSU Oradea a ajuns în semifinale după ce a obţinut o victorie lejeră asupra BC SCM Timişoara la o diferenţă de 20 de puncte, scor 92-72. Campioana a început meciul în forţă (11-2), iar la finalul primului sfert avea deja un avantaj de 15 puncte (27-12). Diferenţa de pe tabelă a depăşit bariera a 20 de puncte la două minute de la reluare (35-14), iar cu 3 minute înainte de finalul primei reprize Timişoara avea în dreptul său jumătate din punctele marcate de adversar (50-25).

Repriza secundă a început de la scorul de 57-31 pentru echipa din Oradea, iar după un minut aceasta îşi mărea avantajul la 31 de puncte (62-31). Cel de-al treilea sfert s-a încheiat însă în favoarea Timişoarei, la diferenţă de o jumătate de coş (19-18), pentru că antrenorul campioanei, Cristi Achim, a rulat întreg lotul. Ultimul act a fost, de asemenea, câştigat de BC Timişoara (22-17), în final CSM CSU Oradea impunându-se cu 92-72.

De la orădeni s-au remarcat Branko Mirkovic (15 puncte, 7 recuperări, 8 assist-uri), Uros Lucic (14 puncte, o recuperare, 3 pase decisive), Sean Denison (14 puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă), Muhamed Pasalic (10 puncte, două recuperări, un assist), Martin Zeno (9 puncte, două recuperări, un assist), Andrei Mandache (9 puncte, o recuperare, 3 assist-uri), Titus Nicoară (5 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă), Cătălin Petrişor (5 puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă), Bogdan Ţibîrnă (4 puncte, 4 recuperări). Au mai marcat Bogdan Nicolescu (4 puncte) şi Rareş Paşca (3 puncte).

De cealaltă parte, Milos Komatina şi-a trecut în cont 17 puncte şi 4 recuperări. Ionuţ Drăguşin a încheiat meciul cu 13 puncte, 7 recuperări şi două assist-uri, iar Mladen Jeremic, cu 9 puncte, două recuperări şi 3 pase decisive. Pentru BC Timişoara au mai înscris Alin Andrieş (9 puncte), Octavian Popa Calotă (8 puncte, 4 recuperări, 3 assist-uri), Adrian Diaz (6 puncte), Jermaine Flowers (5), Georgian Păun (4) şi Dominique Rambo (un punct).

În celelalte partide din sferturi s-au înregistrat rezultatele: BC Mureş - Phoenix Galaţi 85-75, Steaua - SCM U Craiova 83-63, CSU Sibiu - U BT Cluj 70-88.