Premierul Mihai Tudose a declarat, vineri, că discuțiile în cazul Pilonului I și Pilonului II de pensii sunt avansate, arătând că, dacă este mai bine pentru români, vor fi alocați mai mulți bani pentru Pilonul I de pensii.

Premierul Mihai Tudose a declarat, vineri, că discuțiile în cazul Pilonului I și Pilonului II de pensii sunt avansate, arătând că, dacă este mai bine pentru români, vor fi alocați mai mulți bani pentru Pilonul I de pensii.
Românii nu s-au îngrămădit în acest an să plece din țară și au început să prefere avionul ca mijloc de transport în detrimentul autoturismelor personale. Numărul migranților prinși la frontieră s-a dublat în ultimele două luni comparativ cu lunile de la începutul anului.
Absolvenţii instituţiilor de învăţământ superior promoţia 2017 sunt aşteptaţi să se înscrie în evidenţele Agenţiei Județene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Bihor pentru a beneficia de asistenţă personalizată în vederea identificării şi ocupării unui loc de muncă.
Potrivit datelor furnizate de Békési Csaba, directorul executiv al Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Bihor, până la data de 17 august, 53 de bihoreni din comunele sau oraşele cu grad de sărăcie 3 şi 4, în număr de 24 în Bihor, au solicitat prima de încadrare - „naveta”. Prin această primă de încadrare, şomerilor din cele 24 de unităţi administrative-teritoriale li se decontează cheltuielile de navetă cu 0,5 lei pe kilometru.
Vacanţa de vară este o perioadă lungă de libertate și destindere pentru toţi copiii, indiferent de mediul din care provin. O mare parte dintre aceștia însă nu au unde să-şi petreacă vacanţa mare altundeva decât acasă din diferite motive: lipsa unui suport financiar, lipsa concediului de odihnă a unor părinți care implicit se confruntă cu dificultăți în a asigura supravegherea copiilor.
În cadrul Campaniei „Singuri acasă - ai grijă de copiii tăi oriunde te afli!”, iniţiată de ASCO, a avut loc, la sediul instituţiei, o nouă întâlnire cu persoanele în grija cărora se află copiii ai căror părinţi sunt plecaţi la muncă în străinătate.
Peste 380 de tineri sportivi și artiști primesc finanțare în cadrul celei de-a 12-a ediții a Programului MOL de promovare a talentelor. Din Bihor au obținut finanțare: Bianca Aurelia Benea - scrimă, Ilisz Dominik Augustin - pian și Miriam Diana Abrudan - balet.
Ministerul Sănătății (MS) a finalizat procesul de achiziție a vaccinului pneumococic conjugat cu 13 valențe prin care pot fi prevenite boli precum pneumoniile, septicemiile, meningitele pneumococice și otitele, potrivit unui comunicat de presă al instituției.
Cele mai multe persoane cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani, care nu au statutul de angajat sau student, dar nici nu sunt implicate într-o activitate de pregătire sunt în România (23,6%), Italia (29,1%) și Grecia (23%), în 2016, potrivit unui raport Eurostat publicat vineri.
În baza de date a Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Bihor se află 874 de locuri de muncă vacante. Dintre acestea, 718 sunt în Oradea, 114 dintre ele fiind destinate persoanelor cu studii superioare, 397 - celor cu studii medii sau şcoală profesională, iar 207 - muncitorilor necalificaţi.