România este singura ţară din lume a cărei conducere provizorie, în urma unei aşa-zise revoluţii, şi-a devorat Siguranţa Naţională. Securitatea română (fac referire, în special, la cea de după 1964), cu greşelile inerente serviciilor de informaţii, era catalogată într-un raport-analiză a C.I.A. pe locul III în topul internaţional al acestor servicii în ceea ce priveşte eficienţa activităţii. În noiembrie 1989. După evenimentele din decembrie 1989, ea a fost pusă la zid, culpabilizată, după care desfiinţată. Cei care au desfiinţat Siguranţa Naţională a României sunt membri de partid din eşalonul doi. Care, peste noapte, au devenit aprigi duşmani ai comunismului, ai regimului totalitar de care au beneficiat din plin. De ani de zile se doreşte un „proces al Securităţii". Doamne, ce bine ar fi! Atunci, multe lucruri ar ieşi la iveală. Dar nu se doreşte, degeaba fiind schiţată această intenţie, un proces adevărat al comunismului. Al partidului unic. Cel care a înfiinţat şi dirijat întreaga activitate a fostei Securităţi. Vă rog, stimaţi cititori, citiţi cu atenţie cele de mai jos şi, dacă veţi lăsa de-o parte orice prejudecată, sunt sigur că cele relatate vă vor pune pe gânduri şi veţi reflecta mai mult asupra situaţiei în care am ajuns...


