Chiar a doua zi după încheierea FITO, actorii Trupei Iosif Vulcan a Teatrului Regina Maria au pornit într-un turneu internațional cu spectacolul „Capcana lui Hamlet”, de Nedialko Yordanov, regia Petru Vutcărău.

Chiar a doua zi după încheierea FITO, actorii Trupei Iosif Vulcan a Teatrului Regina Maria au pornit într-un turneu internațional cu spectacolul „Capcana lui Hamlet”, de Nedialko Yordanov, regia Petru Vutcărău.
Vineri, în data de 14 iunie, a avut loc un spectacol deosebit de operă la Teatrul ”Regina Maria” din Oradea, „O scrisoare pierdută”. Lucrarea reprezintă recontextualizarea operei caragialiene din perspectiva cetățeanului turmentat. Muzica este compusă de Dan Dediu, iar din distribuție au făcut parte soprana Elena Dediu (Zoe Trahanache), tenorul Andrei Lazăr (Nae Cațavencu), baritonul Marian Pop (Ștefan Tipătescu), baritonul Daniel Filipescu (Tache Farfuridi) și bas-baritonul Răzvan Georgescu (Agamemnon Dandanache), iar regia este semnată de Diana Păcurar. Rolul cetățeanului turmentat a fost reînviat de extraordinara doamnă Maia Morgenstern.
Reputatul critic și istoric literar, prof. univ. dr. Ion Simuț, afirma în articolul “Interogații - Elegie pentru revistele literare”, publicat în cotidianul Crișana, la data de 12 iunie 2019, că “Astăzi tinerii scriitori îmbătrânesc pe băncile de rezerve, uitându-se mirați cum se boieresc pensionarii. Dar oare mai există tineri scriitori care să-și dorească să devină redactori de reviste literare? E și asta o problemă la care merită să reflectăm
În aceste zile, în Muzeul Oraşului Oradea-Complex Cultural, pot fi vizitate mai multe expoziţii temporare, dar şi câteva expoziţii permanente. Prețul unui bilet este 5 lei adulți și 3 lei pentru copii, elevi, studenți, pensionari. Taxa de ghidaj este 5 lei pentru grupuri de minim 10 persoane.
Programul muzeelor de Rusalii
În anul Centenar, trei instituții din Oradea, anume: Universitatea din Oradea, prin Centrul de Studii Interdisciplinare, Muzeul Țării Crișurilor şi Primăria Municipiului Oradea şi-au unit eforturile pentru elaborarea și tipărirea lucrării Istoria Bihorului: civilizaţie, societate, economie, mentalităţi
Astăzi, 13 iunie, de la 19.00, în sala Enescu-Bartok a Filarmonicii de Stat Oradea, va avea loc un concert simfonic deosebit, sub bagheta lui Dobszay Péter, din Ungaria, un tânăr dirijor aflat în plină ascensiune. Solistul invitat, Petrus Bölöni Áron, s-a născut la Oradea, într-o familie de artişti.
Se anunță un cutremur cultural! Un important filolog și critic literar, profesorul universitar Ion SIMUȚ, a publicat un text curajos, onest și argumentat despre situația nefardată a revistelor literare subvenționate politic, dar și a mediocrității în care se zbate această așa-zisă literatură contemporană.
Frumusețea și normalitatea unui oraș nu ține doar de modul în care amenajează autoritățile spațiile publice. Acestea țin și de modul în care se manifestă locuitorii în acele spații. Săptămâna trecută, în Parcul Liberății, lângă pianină, Andrei-Paul Corescu, un poet din Craiova, a susținut în aer liber un recital de poezie.
Violonista Diana Jipa și pianistul Ștefan Doniga vor susține marți, 11 iunie, de la ora 19.00, în sala „Enescu-Bartok” a Filarmonicii de Stat Oradea, recitalul intiulat „Romania Universalis”, dedicat celebrării președinției României la Consiliul Uniunii Europene.