Proiectul de lege pentru aprobarea „Programului carne de porc din fermele romanesti” stabileşte acordarea de ajutoare de stat de 86 milioane de euro producătorilor din acest sector.

Proiectul de lege pentru aprobarea „Programului carne de porc din fermele romanesti” stabileşte acordarea de ajutoare de stat de 86 milioane de euro producătorilor din acest sector.
Valoarea totală a ajutoarelor de minimis care se acordă unei întreprinderi/întreprinderi unice nu poate depăşi suma de 15.000 euro pe durata a 3 exerciţii financiare, în cursul exerciţiului financiar actual şi în cele două exerciţii financiare precedente.
Fondurile nerambursabile sunt destinate reconversiei plantațiilor existente, înfiinţarea de plantații pomicole, înfiinţarea și modernizarea pepinierelor.
Prin Hotărârea Guvernului nr. 284/2017 pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu aplicabilitate din data de 4 mai, au fost aduse clarificări necesare pentru contribuabili.
Potrivit Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR), alocarea financiară, stabilită pentru fermele mici, în sesiunea 2017, este de 100 milioane de euro.
Prin intermediul aplicaţiei on-line „Date deschise AFIR” deschise de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR), cei interesați pot consulta mult mai ușor informații publice privind beneficiarii și proiectele finanțate prin PNDR 2014 - 2020.
Schema de ajutor de minimis este destinată producătorilor agricoli persoane fizice care dețin atestat de producător, producătorilor agricoli persoane fizice autorizate, întreprinderilor individuale și familiale, producătorilor agricoli persoane juridice.
Mai multe categorii de venituri realizate din România în 2016 trebuie declarate la Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) până joi, 25 mai, cu ajutorul declarației 200, iar printre acestea se regăsesc și veniturile din activități agricole, piscicultură și silvicultură.
Pe baza rezultatelor bonitării şi clasării se va analiza modul de asigurare a necesarului de tauri, bivoli, armăsari, vieri, berbeci şi ţapi pe anul 2017, şi se va întocmi necesarul pentru anul 2018, pe rase.
Potrivit art. 108 din Codul Muncii sunt consideraţi salariaţi cu munca la domiciliu acei salariaţi care îndeplinesc, la domiciliul lor, atribuţiile specifice funcţiei pe care o deţin.