Peste 130 de hectare au ars, duminică, în decurs de zece ore, în urma unor incendii izbucnite ca urmare a folosirii focului pentru igienizarea terenurilor, fără respectarea normelor.

Peste 130 de hectare au ars, duminică, în decurs de zece ore, în urma unor incendii izbucnite ca urmare a folosirii focului pentru igienizarea terenurilor, fără respectarea normelor.
În perioada acestui an școlar, 2018-2019, la Colegiul Național „Avram Iancu” Ștei se derulează un nou proiect, cu titlul „Experiență practică în IT – garanție pentru o carieră de succes”, lansarea oficială a acestuia având loc în data de 12 octombrie 2018.
În jurul orei 11.00, în oraşul Marghita s-a produs un incendiu din cauza unui scurtcircuit. A urmat o explozie devastatoare într-o clădire în care se aflau cinci muncitorii, cu toţii fiind prinşi sub dărâmături.
Consilierii locali beiuşeni au aprobat acordarea, post-mortem, a titlului de Cetățean de Onoare ilustrului dispărut, unul dintre creatorii României Mari.
Al doilea robot construit de elevii de la Colegiul Național „Avram Iancu” Ștei a reușit performanța clasării pe locul trei la Cluj-Napoca, fapt ce le conferă dreptul de a participa la faza finală pe țară în perioada 22-24 martie, la București.
Academicianul profesor doctor George Litarczek, „părintele fondator” al specializării Anestezie - Terapie Intensivă din România şi unul dintre „pionierii” ei la nivel mondial, a murit joi, 14 martie 2019, la vârsta de 93 de ani.
Prima tură de Speoturism în Bihor din acest an a atras în destinația bihoreană turiști din Oradea, București și Republica Moldova. Copiii Darius Nojea, Ștefi, Anto și Răzvi au fost fascinați de peisajul carstic, iar adulții Ioan Catalin, Cristi Faur, Daniel, Lucian Popa, Alina Simuţ s-au bucurat de ușorul traseu sportiv din Peștera Vântului.
Dezvoltarea personală este un lucru foarte important pentru profesorii și elevii de la Liceul Vocațional Pedagogic „Nicolae Bolcaș” din Beius.
Miercuri, 13 martie, la Aleşd, s-a derulat acțiunea trimestrială de donare de sânge. După cum se cunoaște, acțiunea este de importanță vitală pentru oamenii aflați în suferință, a căror vieți atârnă de o doză de sânge.
În vârtejul zilelor și al miilor de lucruri pe care le are fiecare dintre noi de făcut, uităm adesea de gândurile noastre. „Seara licuricilor” a fost o seară în care am vorbit despre recunoștință, gânduri bune și puterea acestora, am confecționat lampioane și le-am înălțat la cer alături de o dorință.