La propunerea Administraţiei Sociale Comunitare Oradea, Consiliul Local al municipiului Oradea a aprobat, în şedinţa de săptămâna trecută, decontarea cheltuielilor cu implementarea Programului anual de screening al stării de sănătate a elevilor din clasele I şi a V-a din municipiul Oradea, în sumă maximă de 110.000 lei.
Sanatate
Redistribuiri în sistemul sanitar
Închiderea Spitalului din Ştei şi a Centrului de Sănătate Bratca presupune redistribuirea personalului angajat. Aproape 60 de persoane şi-au depus actele pentru a fi mutate în alte unităţi medicale.
- 06 Aprilie 2011
- Citeste
Maternitatea, secţie a Spitalului Judeţean
Guvernul a decis desfiinţarea spitalului Clinic de Obstetrică Ginecologie şi reorganizarea sa ca secţie exterioară a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Oradea. Măsura a fost propusă Ministerului Sănătăţii de către Primria Oradea, cea care a preluat unitatea medicală în administrare.
- 06 Aprilie 2011
- Citeste
Clinica de stomatologie „tradusă" de Primărie
Lipsa fondurilor a adus Clinica de Stomatologie a Facultăţii de Medicină şi Farmacie în pragul închiderii. În acelaşi timp, orădenii care au crezut că vor putea să-şi trateze aici mai ieftin sănătatea dentară s-au înşelat. Promisiunile Primăriei de a finanţa clinica pentru procurarea de materiale, în schimbul tratării gratuite a orădenilor cu o situaţie financiară mai precară, nu s-au materializat. Juriştii Universităţii din Oradea se dau de ceasul morţii să găsească o portiţă prin care să poată „privatiza" serviciile clinice exclusiv în beneficiul instituţiei, lucru îngrădit de legislaţie. O aberaţie legislativă, susţin cadrele didactice de la Stomatologie, aberaţie agreată însă de Colegiul Medicilor Dentişti.
- 03 Aprilie 2011
- Citeste
Oradea - capitala stomatologiei pentru trei zile
La finele săptămânii trecute , la Hotelul Ramada din Oradea a găzduit a treia ediţie a congresului medical "Denta orădeană". Evenimentul, organizat sub egida Colegiului Medicilor Dentişti din Bihor, a reunit mai mulţi specialişti din Oradea, Arad, Bucureşti sau din străinătate, care au participat la cursuri şi workshopuri de specialitate.
- 03 Aprilie 2011
- Citeste
Peste 10 milioane de lei pentru trei spitale orădene
Municipalitatea orădeană a anunţat că în cursul lunii martie Ministerul Sănătăţii a aprobat transferarea sumei de 10.381.000 lei pentru realizarea obiectivelor de investiţii în unităţile sanitare subordonate Consiliului Local Oradea.
- 01 Aprilie 2011
- Citeste
Informatizarea sănătăţii se judecă în instanţă - Medicina de familie, încă două luni de graţie
Pacienţii vor primi, totuşi, medicamente gratuite şi compensate după 1 aprilie. Contractul cadru între medicii de familie şi Casa Naţională de Asigurări de Sănătate a fost prelungit cu două luni, ca urmare a refuzului medicilor de a semna noul contract pe 2011-2012.
- 29 Martie 2011
- Citeste
Topul celor mai sănătoase zece fructe
Fructele trebuie să reprezinte baza dietei zilnice şi trebuie să facă parte din fiecare masă. Câştigurile în materie de vitamine, fibre şi minerale pot fi foarte uşor obţinute din suc, pulpă sau chiar fructe uscate.
- 27 Martie 2011
- Citeste
Spirulina, sursă de substanţe nutritive
Cea mai valoroasă algă marină este spirulina, un superconcentrat natural care conţine elemente specifice atât regnului vegetal, cât şi regnului animal.
- 27 Martie 2011
- Citeste
Cinci condimente care te scapă de kilogramele în plus
Nutriţioniştii susţin că este posibil să slăbim dacă includem în alimentaţie condimente care accelerează metabolismul.
- 27 Martie 2011
- Citeste
Crişana Digitală

