Membrii comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice din Camera Deputaţilor s-au întrunit în şedinţă la Oradea, în sala mare a Prefecturii Bihor.

Membrii comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice din Camera Deputaţilor s-au întrunit în şedinţă la Oradea, în sala mare a Prefecturii Bihor.
Orădenii care au vrut să afle dacă au intoleranță la gluten s-au putut testa, ieri, între orele 14.00 și 18.00, la Hotelul Continental, în cadrul Caravanei naționale de informare și testare gratuită pentru boala celiacă. Testările de depistare a bolii celiace au fost interpretate pe loc de personalul medical prezent.
Lucrările de transformare a străzii Aurel Lazăr în spaţiu pietonal au intrat în hibernare, deşi ne aflăm în plină vară! De mai bine de o săptămână nici ţipenie de muncitor pe şantierul deschis pe 24 iulie.
Municipalitatea orădeană a semnat contractele de proiectare pentru amenajarea coridorului de mobilitate urbană în Centrul Civic. Lucrarea a fost împărţită în două loturi, valoarea totală a celor două contracte ridicându-se la aproape 2 milioane lei. Începerea efectivă a lucrărilor la pasajele subterane este estimată pentru primăvara anului viitor.
Statuia lui Emanuil Gojd va fi montată în Parcul 1 Decembrie, urmând să fie dezvelită în data de 5 octombrie, în cadrul evenimentelor dedicate centenarului Colegiului Național care îi poartă numele. Până atunci, are loc amenajarea locului, iar statuia va fi restaurată.
Un control al DSVSA Bihor, făcut luna trecută la cantina Spitalului Municipal, a scos la iveală nereguli care au determinat conducerea unităţii să decidă închiderea ei definitivă.
Luni, 26 august, la Muzeul Oraşului Oradea, a avut loc lansarea primului anuar al instituţiei, intitulat Acta Musei Varadiensis. Anuarul, aşa cum au remarcat invitaţii, se înscrie din punct de vedere estetic în linia publicaţiilor europene, iar materialele, deosebit de valoroase, sunt axate pe problematici ce țin de istoria politică, bisericească, culturală, urbană, de domeniul arhivisticii și restaurării, ale oraşului Oradea.
DSVSA a anunţat că, în județul Bihor, numărul focarelor active de pestă porcină africană este în prezent de 25, focare noi fiind confirmate în localitățile Telechiu, Hotar, Cherechiu, Avram Iancu și Abrămuț. La porcii mistreţi nu au mai fost depistate cazuri noi.
La 10 zile de la producerea incendiului Pavilionului III din cadrul Secției exterioare de Psihiatrie a Spitalului Clinic Municipal ,,Dr. Gavril Curteanu”, managerul Dacian Foncea a prezentat primele măsuri. Cei 5 angajați (3 asistenți și 2 îngrijitori) aflați pe tură în noaptea de 15 spre 16 august vor fi dați afară, iar medicii de gardă vor fi cercetați disciplinar.
Cinci persoane au avut nevoie de ajutorul jandarmilor montani din Bihor, după ce, joi seara, s-au rătăcit în Munţii Apuseni. Toţi au fost găsiţi teferi şi transportaţi cu autospecialele jandarmeriei la locul de cazare.