Parcul Libertății s-a umplut, din nou, de veselie și culoare, grație unor frumoși elevi din clasele primare din Oradea care au ieșit, ieri, în mijlocul naturii, pentru a participa la un atelier de creație cu tematică de toamnă.
.jpg&w=337&h=208&zc=3)
Parcul Libertății s-a umplut, din nou, de veselie și culoare, grație unor frumoși elevi din clasele primare din Oradea care au ieșit, ieri, în mijlocul naturii, pentru a participa la un atelier de creație cu tematică de toamnă.
25 de elevi de la Colegiul Național „Iosif Vulcan” au vizitat ieri, de la ora 12.30, Muzeul Art Nouveau – Casa Darvas la Roche și Muzeul de Istorie a Evreilor – Oradea.
500 de elevi din județele Argeș, Bihor și Cluj vor beneficia de acces gratuit la conținuturi și instrumente adaptate învățării mixte, la școală și online.
Proiectul Erasmus+ nr. 2020-1-RO01-KA102-078852, cu titlul „Formare profesională prin stagii de practică la locul de muncă” se va derula pe o perioadă de doi ani școlari la LT „Unirea” Ștei, a cărui conducere este compusă din prof. ing. Adrian Gruie, director, prof. Viorica Mone, director adjunct și prof. Cristian Vieriu, consilier educativ.
Noaptea Muzeelor anunță câștigătorii apelului de proiecte „Animații, Puzzle, Investigații... Vino și te joacă cu colecțiile la muzeu!” dedicat tinerilor creatori digitali din școlile și liceele din țară. Proiectul „Dancing Queen” , realizat de Școala Gimnazială Sântandrei Bihor, în parteneriat cu Muzeul Orașului Oradea, se află printre câștigători.
Asociația „Ține de Noi” organizează vineri, 23 octombrie, o masă rotundă cu tema „Revoluția 4.0. - Noi tendințe în educația europeană - antreprenoriat, analiză de risc și gândire științifică”.
Elevii care vor să învețe să facă afaceri și să-și dezvolte competențe necesare în acest scop sunt invitați să se înscrie on-line într-un proiect de anvergură, cu fonduri europene.
Cea de-a XXI-a ediție a Festivalului Toamnei se desfășoară în perioada 19-23 octombrie, la Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu”. Ediția din acest an este diferită de toate celelalte, pentru că fructele și legumele ne fac cu ochiul, altfel decât până acum, unele ascunzându-și „zâmbetul” sub nelipsita mască de protecție.
Cel mai mare eveniment educațional din Europa de Sud și de Est, The Romanian International University Fair (RIUF), revine pe 29 octombrie cu o nouă ediție online la care vor fi prezenți reprezentanții a peste 60 de universități și instituții educaționale din 13 țări printre care și UK, Olanda, Germania, Franța, Belgia, Danemarca, Canada, SUA sau România.
Angrenată în mai multe activități internaționale, grație proiectelor Erasmus, Centrul Școlar de Educație Incluzivă (CSEI) Cristal Oradea a organizat, în perioada 15-16 octombrie, evenimente prin care a marcat Zilele Erasmus 2020.